Winterfest – Results

Results:  Winterfest Feb 2014

This event targeted Junior C2 (14 years of age on July 1, 2013). Participation featured top skaters from Western Canada and as far as Ontario. This is one of three competitions (with Richmond and Medicine Hat) that Alberta Juniors and Neo Seniors can use for times to qualify for Canadian Age Class ST Championships in Prince George, March 15-16.

 

Oval Finale/Canada Cup #4

The Oval Finale/Canada Cup #4 will take place from March 13-16, 2014 at the Olympic Oval.  To enter this meet, you must meet the time standards listed in the SSC High Performance Bulletin #168 (new this year).  

Entry fee is $80 and is due by 4:00 pm, Thursday, March 6, 2014

If you do not have the time standards, then you are encouraged to enter the AB Single Distance Championships held the weekend before, March 7-9, 2014.

2014 CCup 4 Finale Announcement

 

AB Winter Games Results

AWG Logo

 

Congratulations to all our short track skaters who competed in Canmore!  Great results by all skaters and we brought home a few individual and relay medals too!

AWG PROTOCOL – FEB 2014

AWG Photos

Speed Skating Results (overall)

Zone 7 Results (Lloydminster Border Blades)

Last Name First Name Sport Event Zone Community Place Score
Jory Brooke Speed Skating 11 – 12 Female Individual T2T1 7 Lloydminster 1 3482
St. Marie Sarah Speed Skating 15 – 17 Female Individual Junior I… 7 Lloydminster 1 4000
Williamson Kyra Speed Skating 11 – 12 Female Individual T2T 7 Lloydminster 4 2055
Weidmark Kyra Speed Skating 13 – 14 Female Individual T2T 7 Dewberry 5 1600
Collins Rachel Speed Skating 15 – 17 Female Individual Junior 7 Lloydminster 5 1914
Stephens Emma Speed Skating 13 – 14 Female Individual T2T 7 Lloydminster 6 1363
Leasak Haley Speed Skating 15 – 17 Female Individual Junior 7 Lloydminster 6 1743
Holzinger Shaye Speed Skating 11 – 12 Female Individual T2T 7 Lloydminster 7 1242
Wright Benn Speed Skating 11 – 12 Male Individual T2T 7 Lloydminster 8 993
St. Marie Lisa Speed Skating 13 – 14 Female Individual T2T 7 Lloydminster 8 1018
Svendsen Aaron Speed Skating 15 – 17 Male Individual Junior ISU 7 Lloydminster 8 1206
Langenfurth Jade Speed Skating 13 – 14 Female Individual T2T 7 Blackfoot 11 557
Jory Paige Speed Skating 13 – 14 Female Individual T2T 7 Lloydminster 15 305